Szukasz nowego auta? Dobierzemy je bezpłatnie w najlepszej cenie

+48 12 346 52 15 biuro@avanti-finance.pl

Ranking

Najlepsze dostawczaki dla kuriera – ranking 9 modeli

  • 9 modeli
Najlepsze dostawczaki dla kuriera – ranking 9 modeli
Fot. Vauxford / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Najlepszym dostawczakiem dla kuriera jest według nas Ford Transit, który łączy szeroki wybór długości, sprawdzone silniki i gęstą sieć serwisów. Wysoko oceniamy też Renault Master, Mercedesa Sprintera i Fiata Ducato.

Praca kuriera to setki zatrzymań dziennie, ciasne uliczki i ciągłe wsiadanie oraz wysiadanie z kabiny. Dlatego oceniliśmy przede wszystkim wygodę dostępu do przestrzeni ładunkowej, objętość skrzyni, zwrotność, spalanie w cyklu miejskim i trwałość. Ważna była też ergonomia kabiny, dostępność automatycznej skrzyni oraz szybkość i koszt serwisu, bo każdy dzień przestoju oznacza straty. Uwzględniliśmy wersje elektryczne, które w dostawach miejskich na krótkich, przewidywalnych trasach mogą obniżyć koszty. Wszystkie auta w rankingu można prowadzić na prawo jazdy kategorii B w wersjach do 3,5 t DMC. Ceny podajemy netto.

1Ford Transit

Ford Transit

Transit oferuje bardzo szeroką gamę długości, wysokości dachu i napędów, więc łatwo dobrać konfigurację do konkretnej trasy. Popularna wersja L3H2 mieści sporo paczek, a silniki EcoBlue są dobrze znane mechanikom. Gęsta sieć serwisów skraca przestoje. Elektryczny E-Transit sprawdzi się w miejskich dostawach. Ceny od ok. 160 tys. zł netto.

uniwersalny furgon kurierskiod ok. 160 000 zł netto

Fot. Vauxford / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

2Renault Master

Renault Master

Master oferuje objętość ładunkową ok. 10–15 m³ i ładowność do ok. 1600 kg, co pozwala zabrać więcej przesyłek na jeden kurs. Silniki 2.0 Blue dCi są oszczędne, a wersja elektryczna E-Tech pasuje do pracy w mieście. Ceny od ok. 150 tys. zł netto czynią go atrakcyjnym cenowo dużym furgonem.

dużo przestrzeni w dobrej cenieod ok. 150 000 zł netto

Fot. Cutlass / Wikimedia Commons, CC0

3Mercedes-Benz Sprinter

Mercedes-Benz Sprinter

Sprinter to synonim trwałego furgonu, który dobrze znosi wysokie przebiegi i intensywną pracę. Objętość ok. 8,5–17 m³ i różne długości pozwalają dopasować auto do rodzaju przesyłek. Elektryczny eSprinter sprawdzi się na miejskich trasach. Wyższa cena od ok. 185 tys. zł netto rekompensowana jest dobrą wartością przy odsprzedaży.

intensywna eksploatacja i duże przebiegiod ok. 185 000 zł netto

Fot. Vauxford / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

4Fiat Ducato

Fiat Ducato

Ducato ma przednionapędowy układ i niską podłogę przestrzeni ładunkowej, co ułatwia częsty załadunek i rozładunek. Objętość sięga ok. 8–17 m³, a ceny startują od ok. 135 tys. zł netto. Elektryczny E-Ducato pasuje do dostaw miejskich. Szeroka dostępność części i serwisów obniża koszty utrzymania.

częsty załadunek i niska podłogaod ok. 135 000 zł netto

Fot. Alexander Migl / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

5Volkswagen Crafter

Volkswagen Crafter

Crafter oferuje bardzo dużą przestrzeń ładunkową – do ok. 18,4 m³ w najdłuższej wersji – i komfortową kabinę, co doceni kierowca spędzający w niej cały dzień. Silniki 2.0 TDI są sprawdzone, a dostępny automat ułatwia jazdę w korkach. Ceny od ok. 170 tys. zł netto.

komfort kierowcy przez cały dzieńod ok. 170 000 zł netto

Fot. Vauxford / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

6Citroën Jumper

Citroën Jumper

Jumper to bliźniak Ducato i Boxera, oferujący podobną przestrzeń ok. 8–17 m³ przy jednej z niższych cen w klasie – od ok. 130 tys. zł netto. Diesel 2.2 BlueHDi jest wystarczająco mocny, a elektryczny ë-Jumper sprawdzi się w miejskiej logistyce. Dobry wybór dla firm budujących flotę przy ograniczonym budżecie.

flota kurierska z ograniczonym budżetemod ok. 130 000 zł netto

Fot. Alexander Migl / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

7Iveco Daily

Iveco Daily

Daily ma ramę nośną i konstrukcję zbliżoną do ciężarówki, co przekłada się na wytrzymałość przy pełnym obciążeniu. Objętość sięga ok. 19,6 m³ w największych wersjach, a w ofercie są też wersje CNG i elektryczny eDaily. To wybór dla kurierów przewożących ciężkie lub gabarytowe przesyłki. Ceny od ok. 165 tys. zł netto.

ciężkie i gabarytowe przesyłkiod ok. 165 000 zł netto

Fot. Vauxford / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

8Ford Transit Custom

Ford Transit Custom

Transit Custom to średni furgon o objętości ok. 5,8–6,8 m³, który lepiej sprawdza się w ciasnych centrach miast i garażach podziemnych niż duże furgony. Wersja elektryczna E-Transit Custom ułatwia dostawy na krótkich trasach. Ładowność do ok. 1300 kg wystarcza dla większości paczek. Ceny od ok. 140 tys. zł netto.

dostawy w centrum miastaod ok. 140 000 zł netto

Fot. Harvey Bold / Wikimedia Commons, CC0

9Renault Kangoo

Renault Kangoo

Kangoo to kombivan o objętości ok. 3,3–4,9 m³, idealny do dostaw ostatniej mili, gdzie liczy się zwrotność i łatwe parkowanie. Wersja elektryczna Kangoo E-Tech pozwala obniżyć koszty jazdy w mieście. Niska cena od ok. 80 tys. zł netto i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że to dobry wybór dla kuriera rozpoczynającego działalność.

ostatnia mila i start działalnościod ok. 80 000 zł netto

Fot. Cutlass / Wikimedia Commons, CC0

Jak wybrać?

Przy wyborze auta kurierskiego zacznij od analizy przesyłek: ich średniej wielkości, wagi i liczby dziennych zatrzymań. Do typowych paczek najczęściej wybierany jest duży furgon w konfiguracji L3H2, który pozwala stać w przestrzeni ładunkowej. W centrach miast lepiej sprawdzi się średni furgon lub kombivan. Zwróć uwagę na boczne drzwi przesuwne z obu stron i wysokość progu załadunkowego. Jeśli trasy są przewidywalne i krótkie, rozważ elektryka – niższe koszty energii mogą zrekompensować wyższą cenę. Przy zakupie na firmę pamiętaj, że auta z homologacją N1 spełniające warunki pozwalają zwykle odliczyć pełny VAT.

Porównaj top 3 i pobierz PDF

Najczęstsze pytania

Jaki bus dla kuriera jest najlepszy?

Dla większości kurierów najlepiej sprawdza się duży furgon w konfiguracji L3H2, np. Ford Transit, Renault Master lub Fiat Ducato. Pozwala zabrać dużo paczek i wygodnie poruszać się w przestrzeni ładunkowej. W centrach miast lepszy może być mniejszy, średni furgon.

Czy elektryczny dostawczak opłaca się kurierowi?

Elektryczny dostawczak opłaca się przede wszystkim na krótkich, przewidywalnych trasach miejskich i przy ładowaniu w bazie firmy. Koszt energii jest wtedy niższy niż koszt diesla. Przy długich trasach i pełnym obciążeniu ograniczony zasięg może utrudniać pracę, zwłaszcza zimą.

Jaki dostawczak można prowadzić na prawo jazdy kategorii B?

Na prawo jazdy kategorii B można prowadzić dostawczaki o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Większość popularnych furgonów, takich jak Transit, Master czy Ducato, ma wersje mieszczące się w tym limicie. Warto sprawdzić DMC w dowodzie rejestracyjnym konkretnego auta.

Bezpłatna usługa

Dobierzemy Ci auto w najlepszej cenie

Powiedz, czego szukasz — porównamy oferty dealerów w całej Polsce, wynegocjujemy cenę i dopasujemy finansowanie (leasing, kredyt, najem). Ty wybierasz, my załatwiamy resztę. Bez opłat i bez zobowiązań.

  • Porównanie ofert wielu salonów
  • Leasing i kredyt z kilkunastu instytucji
  • Ochrona GAP z rabatem 10%
  • Obsługa zdalna w całej Polsce

+48 12 346 52 15

Krok 1: auto
Krok 2: finansowanie
Krok 3: kontakt

Twoje auto jak marzenie jest bliżej, niż myślisz.

Dobierzemy model, znajdziemy najlepszą cenę u dealerów i dopasujemy leasing lub kredyt. Bezpłatnie.

Dobierz auto